For the second time in four years, the Monticello Sages will travel to Du Quoin for a first-round high school football playoff matchup.
The Sages are in the postseason for the 13th time in the Cully Welter era. Coach Welter says it's always the goal to make the postseason because it is a special thing to make the postseason.
Du Quoin offers a challenge for Monticello that should be interesting. The Sages struggle to stop the run and that is something Du Quoin does very well.
Game time Saturday is 2 pm. Hear all the action on 95.9 FM WEZC and online at dewittdailynews.com.
Class 3A first round matchups
#15 Paxton-Buckley-Loda (5-4) at #2 Princeton (8-1) Sat. 1:00 pm
#14 Prairie Central (5-4) vs. #3 Chicago North Lawndale Charter (8-1) Sat. noon
#9 Tolono Unity (7-2) at #8 Williamsville (7-2), Sat. 2:00 pm
#10 Litchfield (6-3) at #7 Olympia (7-2), Sat. 1:00 pm
#11 Carlinville (6-3) at #6 St. Joseph-Ogden (7-2), Sat. 2:00 pm
Class 1A
#13 Dee-Mack (5-4) at #4 Kewanee-Wethersfield (8-1), Sat. 1:00 pm
#11 Gibson City-Melvin-Sibley (6-3) at #6 Aurora Christian (7-2), Fri. 7:00 pm
#9 Hardin (Calhoun) [Coop] (6-3) at #8 Heyworth (7-2), Sat. Oct. 28, 2:00 pm
#13 Tuscola (5-4) at #4 Belleville Althoff Catholic (8-1), Sat.3:00 pm
#12 Villa Grove (6-3) at #5 LeRoy (8-1), Sat. 1:00 pm
Class 2A
#13 El Paso-Gridley (6-3) at #4 Tri-Valley (9-0), Sat. 1:00 pm
#15 Palos Heights Chicago Christian (5-4) at #2 Maroa-Forsyth (9-0), Sat. 2:00 pm
#14 Mendon Unity (6-3) at #3 Bloomington Central Catholic (9-0), Sat. 7:00 pm
#16 Quincy Notre Dame (4-5) at #1 Arthur-Lovington-Atwood-Hammond (9-0), Sat. 1:00 pm
#15 Trenton-Wesclin (5-4) at #2 Shelbyville (8-1), Sat. 1:00 pm
Class 4A
16 Lincoln (5-4) at #1 Rochester (9-0), Fri. 7:00 pm
#9 Normal U-High (7-2) at #8 Coal City (7-2), Fri. 7:00 pm
#12 Effingham (5-4) at #5 Mt. Zion (7-2), Sat. 2:30 pm
#15 Taylorville (5-4) at #2 Murphysboro (8-1), Sat. 3:00 pm
#10 Freeburg (6-3) at #7 Charleston (7-2), Sat. 2:00 pm
#14 Peoria Notre Dame (5-4) at #3 Kewanee (8-1), Fri. 7:00 pm
Class 5A
#9 Springfield Sacred Heart-Griffin (6-3) at #8 Calumet City Thornton Fractional North (7-2), Sat. 1:00 pm
#13 Troy (Triad (6-3) at #4 Mahomet-Seymour (7-2), Fri. 7:00 pm
#12 Joliet Catholic Academy (6-3) at #5 Peoria (7-2), Fri. 7:00 pm
#15 Providence Catholic (5-4) at #2 Morton (8-1), Sat. 2:00 pm
#11 Decatur MacArthur (6-3) at #6 Metamora (7-2), Sat. 1:00 pm
Class 6A
#9 Dunlap (6-3) at #8 Blue Island Eisenhower (6-3), Fri. 6:30 pm
#12 Chicago Simeon (5-4) at #5 Normal West (7-2), Sat. 1:00 pm
#15 Danville (5-4) at #2 Washington (8-1), Fri. 7:00 pm
#10 Champaign Centennial (6-3) at #7 Crete-Monee (6-3), Sat. 1:00 pm
#11 Bloomington (5-4) at #6 Chatham-Glenwood (6-3), Sat. 1:00 pm
Class 7A
#32 Summit-Argo (5-4) at #1 Normal Community (9-0), Fri. 7:00 pm